Logo Centro de Recordación de los Héroes Polacos
Centrum Pamiêci Bohaterów Polskich
Strona Domowa
Relacje PolskoZydowskie
Polscy Bohaterowie
Szukami informacii
Artykuly
Prasa
Działalność
Sztuka i Kultura
Agenda
Odsylacze
Forum

Prasa i Ogloszenia

Puławska 61 (Morskie Oko 5)

Czy ocaleje willa króla warszawskich kuśnierzy Arpada Chowańczaka na Mokotowie? Aż z Buenos Aires nadszedł list od jego potomka zaniepokojonego losem zabytku.

Kliknij tu


Informacje bieżące - Buenos Aires


"Migawki ludobójstwa"
06.07. w siedzibie Kongresu Prowincji Santa Fe otwarto wystawę pt. "Migawki ludobójstwa" poświęcone Zagładzie Żydów polskich. Wystawa fotografii została przygotowana przez Ambasadę RP w Buenos Aires wspólnie z Centro de Recordacion de los Heroes Polacos i Stowarzyszeniem Żydów w Santa Fe z okazji stulecia imigracji żydowskiej do tej prowincji, z których większość przybyła z Polski. W otwarciu wystawy uczestniczyli gubernator prowincji Santa Fe Jorge Obeid, Minister Spraw Zagranicznych Argentyny Rafael Bielsa, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Prowincji, Amb. Niemiec w Argentynie i Amb. RP w Argentynie, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Licznie przybyli przedstawiciele środowisk żydowskich oraz przedstawiciele świata polityki i kultury prowincji. Przed inauguracją zorganizowano konferencję prasową z bardzo licznym udziałem przedstawicieli prasy, radia i telewizji, na której korzystając z obecności ministra Bielsy, gubernatora Obeid i w/w ambasadorów poruszano kwestie dot. antysemityzmu, pamięci o holokauście, udziale Polski w IIWŚ i przyszłości UE. Podczas wizyty w Santa Fe Ambasador RP wspólnie z Ambasadorem RFN zostali przyjęci przez gubernatora prowincji, Ministra Spraw Zagranicznych Bielsę, burmistrza miasta Santa Fe oraz uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Janusza Korczaka w jednej ze szkół miasta. Uczestniczyli także w seminarium zorganizowanym przez Uniwersytet Humanistyczny prowincji Santa Fe, na którym poruszano tematy związane z obecną sytuacją i przyszłością UE. Wspólne wystąpienia Ambasadorów Polski, Niemiec wraz z przedstawicielami organizacji żydowskich miało znaczenie symboliczne, co zostało wielokrotnie podkreślone przez miejscowe media.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Departament Systemu Informacji
00-580 Warszawa, Al. J. Ch. Szucha 23
tel. 523-9318, fax. 628-3353, http://www.msz.gov.pl
Rok: XIV Numer: 2617/3370 Data: 2005-07-11 Przegląd mediów światowych
(analizy, oceny, opinie, poglądy, wywiady) Media zagraniczne o Polsce
(na podstawie informacji z placówek MSZ)

Kliknij tu


Polsko-zydowski komitet w Argentynie

W Argentynie powstał ostatnio polsko-żydowski komitet, który zamierza promować dialog między obiema społecznościami.
Kliknij tu


Argentyna: Wyróżnienie za dialog

W zeszłą środę Marcos Resnizky z argentyńskiego El Centro de Recordación de los Héroes Polacos uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi za działalność Centrum w zakresie stosunków polsko-żydowskich
Kliknij tu


Kadry zagłady

Tomasz Wiśniewski
Word

(PDF)

Szucamy informacja
English Español